Keep in touch - Get emails from us!
2012 July 2-7 dot  :: home > schedule > music
Cornerstone 2012 Bands
Plan Ahead - Don't Miss Your Favorite Shows!
Band List | Bands by day - Tuesday  |  Wednesday  |  Thursday  |  Friday  |  Saturday

 

BAND NAME STAGE DAY TIME
Men & Angels Chelsea Cafe Gallery Stage Monday 4:15 PM to 5:00 PM
Jonni Greth Chelsea Cafe Gallery Stage Monday 6:00 PM to 6:40 PM
Max Simmons Chelsea Cafe Gallery Stage Monday 7:00 PM to 7:45 PM
The Unfortunate Chelsea Cafe Gallery Stage Monday 8:15 PM to 9:05 PM
Sean Michel Chelsea Cafe Gallery Stage Monday 9:35 PM to 10:35 PM
Glenn Kaiser Band Chelsea Cafe Gallery Stage Monday 11:15 PM to 12:30 AM
Orion Walsh (of Slow Coming Day) Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 1:00 AM to 2:00 AM
The Clark Family Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 1:00 PM to 1:45 PM
Daniele Clark Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 2:05 PM to 2:50 PM
Duke Otherwise (Noah Riemer) Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 3:10 PM to 3:55 PM
Aracely Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 4:15 PM to 5:00 PM
Lauryn Peacock Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 6:00 PM to 6:40 PM
La De Les Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 7:00 PM to 7:45 PM
Illalogical Spoon Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 8:15 PM to 9:05 PM
Listener Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 9:35 PM to 10:35 PM
The Soil And The Sun Chelsea Cafe Gallery Stage Tuesday 11:15 PM to 12:30 AM
Church Service - The Sound of Deliverance with Chad Johnson sharing Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 10:30 AM to 12:00 AM
Paul Brendon Lile Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 1:00 PM to 1:45 PM
David Curtis (of Run Kid Run) Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 2:05 PM to 2:50 PM
Oh Sister, Oh Brother Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 3:10 PM to 3:55 PM
Rez Band 40th Anniversary Party Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 4:15 PM to 5:00 PM
The Hollands Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 6:00 PM to 6:40 PM
Seth Martin Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 7:00 PM to 7:45 PM
Ashley Cleveland Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 8:15 PM to 9:05 PM
Glenn Kaiser & Joe Filisko Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 9:35 PM to 10:35 PM
The 77s Unplugged Chelsea Cafe Gallery Stage Wednesday 11:15 PM to 12:30 AM
Church Service - The Ember Days with Joe Burgers sharing Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 10:30 AM to 12:00 AM
Joy Williams Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 1:00 PM to 1:45 PM
Brandon Reid & Dandy Bellwether Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 2:05 PM to 2:50 PM
The Wayside Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 3:10 PM to 3:55 PM
The Unfortunate Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 4:15 PM to 5:00 PM
The Crossing Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 6:00 PM to 6:40 PM
Andru Bemis Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 7:00 PM to 7:45 PM
Aimee Wilson & The Factorye Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 8:15 PM to 9:05 PM
Iona Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 9:35 PM to 10:35 AM
Aradhna Chelsea Cafe Gallery Stage Thursday 11:15 PM to 12:30 AM
The Violet Burning Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 12:00 AM to 1:00 AM
Church Service - The Ember Days with Joshua Stump sharing Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 10:30 AM to 12:00 AM
Nathan Stiteler Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 1:00 PM to 1:45 PM
The Wiitala Brothers Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 2:05 PM to 2:50 PM
Maron Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 3:10 PM to 3:55 PM
Jeff Elbel + Ping Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 4:15 PM to 5:00 PM
Trace Bundy Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 6:00 PM to 6:40 PM
Hushpad Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 7:00 PM to 7:45 PM
Mike Mains & The Branches Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 8:15 PM to 9:05 PM
Neal Morse Chelsea Cafe Gallery Stage Friday 9:35 PM to 11:30 AM
Ashleigh Ashton Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 1:00 PM to 1:45 PM
Karina Mia Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 2:05 PM to 2:50 PM
Photoside Cafe Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 3:10 PM to 3:55 PM
Lauren Mann and the Fairly Odd Folk Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 4:15 PM to 5:00 PM
Timbre Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 6:00 PM to 6:40 PM
Kye Kye Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 7:00 PM to 7:45 PM
Josh Garrels Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 8:15 PM to 9:05 PM
The Farewell Drifters Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 9:35 PM to 10:35 AM
The Choir Chelsea Cafe Gallery Stage Saturday 11:15 PM to 12:30 AM
A Righteous Downfall New Band Showcase Wednesday 6:00 PM to 6:30 PM
Inlow New Band Showcase Wednesday 6:45 PM to 7:15 PM
I Am Eternity New Band Showcase Wednesday 7:30 PM to 8:00 PM
Again New Band Showcase Wednesday 8:15 PM to 8:45 PM
Oh Sister, Oh Brother New Band Showcase Thursday 6:00 PM to 6:30 PM
Carielle New Band Showcase Thursday 6:45 PM to 7:15 PM
The Bends New Band Showcase Thursday 7:30 PM to 8:00 PM
Doug Mains & The City Folk New Band Showcase Thursday 8:15 PM to 8:45 PM
Somewhere South of Perfect New Band Showcase Friday 6:00 PM to 6:30 PM
The Corners New Band Showcase Friday 6:45 PM to 7:15 PM
ISEI New Band Showcase Friday 7:30 PM to 8:00 PM
Chad Cecil and Family Dentistry New Band Showcase Friday 8:15 PM to 8:45 PM
Vanessa Mardueno New Band Showcase Saturday 6:00 PM to 6:30 PM
Sara Oliveira New Band Showcase Saturday 6:45 PM to 7:15 PM
Kellen & Me New Band Showcase Saturday 7:30 PM to 8:00 PM
The Rose Hill Sancrosanct Monday 12:00 AM to 12:30 AM
TBA Sancrosanct Monday 2:00 PM to 2:30 PM
TBA Sancrosanct Monday 2:50 PM to 3:20 PM
My Surrender Sancrosanct Monday 3:40 PM to 4:10 PM
Set Free Sancrosanct Monday 4:30 PM to 5:00 PM
Me The Mountain Sancrosanct Monday 5:20 PM to 5:50 PM
Strengthen What Remains Sancrosanct Monday 6:10 PM to 6:40 PM
Faith In The Unseen Sancrosanct Monday 7:00 PM to 7:30 PM
Those Who Fear Sancrosanct Monday 7:50 PM to 8:20 PM
A Hero Remains Sancrosanct Monday 8:40 PM to 9:10 PM
The Burial Sancrosanct Monday 9:30 PM to 10:00 PM
A Lesser Hope Sancrosanct Monday 10:20 PM to 10:50 PM
Corpus Christi Sancrosanct Monday 11:10 PM to 11:40 PM
Broken Flesh Sancrosanct Tuesday 12:00 AM to 12:30 AM
Normandy Sancrosanct Tuesday 12:00 PM to 12:30 PM
This Is A Calling Sancrosanct Tuesday 12:50 PM to 12:20 PM
In My Silence Sancrosanct Tuesday 1:40 PM to 2:10 PM
Under Cities Sancrosanct Tuesday 2:30 PM to 3:00 PM
AMFAD Sancrosanct Tuesday 3:20 PM to 3:50 PM
TBA Sancrosanct Tuesday 4:10 PM to 4:40 PM
Skies Sancrosanct Tuesday 5:00 PM to 5:30 PM
Me The Mountain Sancrosanct Tuesday 6:10 PM to 6:40 PM
Harp And Lyre Sancrosanct Tuesday 7:00 PM to 7:30 PM
A Hero Remains Sancrosanct Tuesday 7:50 PM to 8:20 PM
These Hearts Sancrosanct Tuesday 8:40 PM to 9:10 PM
TBA Sancrosanct Tuesday 9:30 PM to 10:00 PM
My Surrender Sancrosanct Tuesday 10:20 PM to 10:50 PM
A Hill To Die Upon Sancrosanct Tuesday 11:10 PM to 11:40 PM
The Burial Sancrosanct Wednesday 12:00 AM to 12:30 AM
Humble Tip Sancrosanct Wednesday 12:00 PM to 12:30 PM
TBA Sancrosanct Wednesday 12:50 PM to 12:20 PM
These Hearts Sancrosanct Wednesday 1:40 PM to 2:10 PM
Beneath The Destruction Sancrosanct Wednesday 2:30 PM to 3:00 PM
Every Knee Shall Bow Sancrosanct Wednesday 3:20 PM to 3:50 PM
I Cry Wolfe Sancrosanct Wednesday 4:10 PM to 4:40 PM
Envisions Sancrosanct Wednesday 5:00 PM to 5:30 PM
Empty Lies the Tomb Sancrosanct Wednesday 6:10 PM to 6:40 PM
Sinners to Saints Sancrosanct Wednesday 7:00 PM to 7:30 PM
Darkness Divided Sancrosanct Wednesday 7:50 PM to 8:20 PM
I Built The Cross Sancrosanct Wednesday 8:40 PM to 9:10 PM
Blood of the Martyr Sancrosanct Wednesday 9:30 PM to 10:00 PM
Trash The Dress Sancrosanct Wednesday 10:20 PM to 10:50 PM
The Assembled Sancrosanct Wednesday 11:10 PM to 11:40 PM
Hope For The Dying Sancrosanct Thursday 12:00 AM to 12:30 AM
The Eleventh Hour Sancrosanct Thursday 12:00 PM to 12:30 PM
Shook Like Dead Men Sancrosanct Thursday 12:50 PM to 12:20 PM
AMFAD Sancrosanct Thursday 1:40 PM to 2:10 PM
In My Silence Sancrosanct Thursday 2:30 PM to 3:00 PM
Skies Sancrosanct Thursday 3:20 PM to 3:50 PM
The Rose Hill Sancrosanct Thursday 4:10 PM to 4:40 PM
Becoming The Archetype Sancrosanct Thursday 5:00 PM to 5:30 PM
Light Up The Darkness Sancrosanct Thursday 6:10 PM to 6:40 PM
Normandy Sancrosanct Thursday 7:00 PM to 7:30 PM
TBA Sancrosanct Thursday 7:50 PM to 8:20 PM
Delamour Sancrosanct Thursday 8:40 PM to 9:10 PM
Faith In The Unseen Sancrosanct Thursday 9:30 PM to 10:00 PM
The Burial Sancrosanct Thursday 10:20 PM to 10:50 PM
Me The Mountain Sancrosanct Thursday 11:10 PM to 11:40 PM
Corpus Christi Sancrosanct Friday 12:00 AM to 12:30 AM
We Are Royalty Sancrosanct Friday 12:00 PM to 12:30 PM
The Protest Sancrosanct Friday 12:50 PM to 12:20 PM
Doug Mains & The City Folk Sancrosanct Friday 1:40 PM to 2:10 PM
Chris McLeod Sancrosanct Friday 2:30 PM to 3:00 PM
Light Up The Darkness Sancrosanct Friday 3:20 PM to 3:50 PM
Awaken Sancrosanct Friday 4:10 PM to 4:40 PM
Hail Your Highness Sancrosanct Friday 5:00 PM to 5:30 PM
Me The Mountain Sancrosanct Friday 6:10 PM to 6:40 PM
Savor The Glimpse Sancrosanct Friday 7:00 PM to 7:30 PM
FOURTHANGEL Sancrosanct Friday 7:50 PM to 8:20 PM
Harp And Lyre Sancrosanct Friday 8:40 PM to 9:10 PM
TBA Sancrosanct Friday 9:30 PM to 10:00 PM
A Lesser Hope Sancrosanct Friday 10:20 PM to 10:50 PM
The Rose Hill Sancrosanct Friday 11:10 PM to 11:40 PM
Humble Tip Sancrosanct Saturday 12:00 AM to 12:30 AM
The Protest Sancrosanct Saturday 12:00 PM to 12:30 PM
Doug Mains & The City Folk Sancrosanct Saturday 12:50 PM to 12:20 PM
My Surrender Sancrosanct Saturday 1:40 PM to 2:10 PM
Faith In The Unseen Sancrosanct Saturday 2:30 PM to 3:00 PM
Light Up The Darkness Sancrosanct Saturday 3:20 PM to 3:50 PM
Ilia Sancrosanct Saturday 4:10 PM to 4:40 PM
Skies Sancrosanct Saturday 5:00 PM to 5:30 PM
Prophet Sancrosanct Saturday 6:10 PM to 6:40 PM
Madisyn Sancrosanct Saturday 7:00 PM to 7:30 PM
My Heart Remains Sancrosanct Saturday 7:50 PM to 8:20 PM
Cities Captive Sancrosanct Saturday 8:40 PM to 9:10 PM
Last Watch Sancrosanct Saturday 9:30 PM to 10:00 PM
AMFAD Sancrosanct Saturday 10:20 PM to 10:50 PM
Awaken Sancrosanct Saturday 11:10 PM to 11:40 PM
Grotted Underground Tuesday 12:00 AM to 1:00 AM
Kiros Underground Tuesday 12:30 PM to 12:00 PM
Little Brothers Underground Tuesday 1:20 PM to 1:50 PM
Triple Stitch Underground Tuesday 2:10 PM to 2:40 PM
Spoken Nerd Underground Tuesday 3:00 PM to 3:40 PM
The Kings Kids Underground Tuesday 4:00 PM to 4:30 PM
Fight To Die Underground Tuesday 4:50 PM to 5:30 PM
FBS Underground Tuesday 6:30 PM to 7:10 PM
Crush The Enemy Underground Tuesday 7:30 PM to 8:10 PM
Rise Into Ruin Underground Tuesday 8:30 PM to 9:10 PM
The Ember Days Underground Tuesday 9:30 PM to 10:25 PM
Good Luck Varsity Underground Tuesday 10:45 PM to 11:30 PM
White Collar Sideshow Underground Wednesday 12:00 AM to 1:00 AM
Homeless Gospel Choir Underground Wednesday 12:30 PM to 1:00 PM
Rachel McClusky Underground Wednesday 1:20 PM to 1:50 PM
Farewell From the Gallows Underground Wednesday 2:10 PM to 2:40 PM
Shout the Truth Underground Wednesday 3:00 PM to 3:40 PM
Exegesis Underground Wednesday 4:00 PM to 4:30 PM
The Lost Colors Underground Wednesday 4:50 PM to 5:30 PM
Behold the Kingdom Underground Wednesday 6:30 PM to 7:10 PM
Ilia Underground Wednesday 7:30 PM to 8:10 PM
Run Kid Run Underground Wednesday 8:30 PM to 9:10 PM
Leper Underground Wednesday 9:30 PM to 10:25 PM
Grave Robber Underground Wednesday 10:45 PM to 11:30 PM
Squad Five-O Underground Thursday 12:00 AM to 1:00 AM
Vice On Victory Underground Thursday 12:30 PM to 12:00 PM
Ravenhill Underground Thursday 1:20 PM to 1:50 PM
Criterion Underground Thursday 2:10 PM to 2:40 PM
Life Never Lost Underground Thursday 3:00 PM to 3:40 PM
Every Knee Shall Bow Underground Thursday 4:00 PM to 4:30 PM
Da MAC (Music About Christ) Underground Thursday 4:50 PM to 5:30 PM
All The Departed Underground Thursday 6:30 PM to 7:10 PM
The Scurvies Underground Thursday 7:30 PM to 8:10 PM
Least Of These Underground Thursday 8:30 PM to 9:10 PM
Icon For Hire Underground Thursday 9:30 PM to 10:25 PM
The Blamed Underground Thursday 10:45 PM to 11:30 PM
Flatfoot 56 Underground Friday 12:00 AM to 1:00 AM
Relentless Flood Underground Friday 12:30 PM to 12:00 PM
Vessel Underground Friday 1:20 PM to 1:50 PM
Thirty-Nine Thoughts Underground Friday 2:10 PM to 2:40 PM
Julie Elias Underground Friday 3:00 PM to 3:40 PM
Thirtyseven Underground Friday 4:00 PM to 4:30 PM
Don't Wake Aislin Underground Friday 4:50 PM to 5:30 PM
Crashdog Underground Friday 6:30 PM to 7:10 PM
Destroy Nate Allen Underground Friday 7:30 PM to 8:10 PM
Write This Down Underground Friday 8:30 PM to 9:10 PM
Children 18:3 Underground Friday 9:30 PM to 10:25 PM
Listener Underground Friday 10:45 PM to 11:30 PM
Visible Worship Underground Saturday 12:30 PM to 12:00 PM
She Said Underground Saturday 1:20 PM to 1:50 PM
Crossing Jordan Underground Saturday 2:10 PM to 2:40 PM
Reign Underground Saturday 3:00 PM to 3:40 PM
Insomniac Folklore Underground Saturday 4:00 PM to 4:30 PM
Jesse Smith & The Holy Ghost Underground Saturday 4:50 PM to 5:30 PM
The Skies Revolt Underground Saturday 6:30 PM to 7:10 PM
The Colemans Underground Saturday 7:30 PM to 8:10 PM
Becoming The Archetype Underground Saturday 8:30 PM to 9:10 PM
The Satire Underground Saturday 9:30 PM to 10:25 PM
Norma Jean Underground Saturday 10:45 PM to 11:30 PM

* Subject to Change.